Vsetín – Motor / 12.1.2019

Výsledky klubu jsou letos jako na houpačce, sérii výher střídají prohry s týmy ze spodních pater tabulky a naopak. Podobný průběh je pak i na tribunách nejstaršího hokejového chrámu na území České republiky. Začátek sezóny byl ze strany nás, fanoušků, už tradičně povedený. Rekordní účast na pochodu dávala tušit, že i letos bychom měli být ozdobou první ligy. Jako mávnutím kouzelného proutku se ale náhle vše obrátilo a zápasy, potažmo výjezdy, na které bychom mohli být jako tvůrci atmosféry v probíhající sezóně právem pyšní, spočítáme na prstech jedné ruky.

Důvodů je určitě více a všechny spolu tak nějak vzájemně souvisí. Momentálně zcela jistě u nemalé části fanoušků hrají roli výsledky klubu, kdy nálada okolo budějckého hokeje je v posledních dnech minimálně zvláštní. Fanoušci, pro které je jediným kritériem úspěchu postup do extraligy pomalu zapalují permanentky, druzí pak naopak ubírají svoje naděje k blížícímu se play-off a prozatím nepropadají větší skepsi.

Tím hlavním důvodem dlouhodobého propadu pak ale může být fakt, že veškerá práce okolo udržování, říkejme tomu třeba „budějcké ultras scény“ leží/ležela na bedrech směšného počtu jedinců. Směšného v tom smyslu, že nákupy materiálu, plánování výjezdů, shánění prostorů, vymýšlení chorálů, návrhy grafiky, udržování sociálních sítí při životě nebo například psaní fanouškovských reportů, to vše bylo téměř denním chlebem po dobu pěti a více let pro možná maximálně kvarteto? Motoráků. A to je při velikosti našeho klubu a každoročních návštěvách sakra málo… Tuto sezónu se pak sešlo několik okolností, kdy právě tito lidé nemohou nebo nechtějí dávat zmíněným aktivitám tolik času a energie, jako v sezónách předešlých. Vše nyní dospělo až do takové fáze, že od výjezdu do Prostějova, byly aktivity z naší strany na všech zmíněných frontách téměř nulové.


Situaci ohledně choreografií jsme již rozebírali na Facebooku – vše nyní stojí na tom, že jsme bohužel opět bez stálých prostor, ve kterých bychom mohli pravidelně tvořit. Pokud by nám někdo mohl vytrhnout trn z paty a věděl by o tělocvičně, skladu nebo hale za rozumný pronájem, dejte nám prosím vědět. Důležitou podmínkou je, aby prostory byly přístupné i v nočních hodinách.


Tyto řádky nepíšu proto, abych tu ze sebe dělal Lenku Plačkovou, ale proto, že mě nastalá situace upřímně mrzí, spíše přímo sere. Sere mě, jak pomalu ale jistě upadáme do průměru a o to víc mě sere, jak je to drtivé většině fanoušků v mém okolí absolutně jedno. Píšu je proto, abychom se my všichni, kterým záleží na budoucnosti motorácké fanouškovské scény chytili konečně za rypák a vrátili naší reputaci tam, kam jsme jí od znovuzrození klubu dokázali dostat.

Stačí k tomu „maličkosti“. Maličkosti, jako chodit do kotle a být v něm aktivní během každého zápasu, ne jen když přijede Kladno, Jihlava nebo Vsetín. Stačí i taková blbost, jako narovnat vlajky, když visí na zábradlí jak vytažené krávě z prdele a my všichni kolem nich procházíme pro pivo do bufetu, mezitím co spoléháme na to, že to za nás udělá někdo jiný. Stačí mávat mávačkou místo toho, abych si do ní utíral podrážky. Ano, pro mnohé jsou to blbosti, ale pokud tyto blbosti přehlíží 280 z 300 fanoušků v kotli, budeme už pouze průměrným českým táborem, byť s nadprůměrnými čísly v návštěvnosti. Momentálně je jen na nás, jakým směrem se na fanouškovské scéně budeme ubírat do budoucna.

Výsledky z posledních, především domácích zápasů nejsou ideální, to by ale rozhodně neměl být důvod k tomu, být v kotli pouze do počtu. Mělo by to být právě naopak, stejně jako o tom prozpěvujme v jednom z oblíbených chorálů – „ať už dole, nebo nahoře“. Nejsem žádný nadfanda, který by tu měl kázat ostatním, jen už nechci přihlížet tomu, jak si tu nesmyslně sami šlapeme po něčem, o čem se nám před znovuzrozením Motoru mohlo jenom zdát. Můžeme mít vše nadále v prdeli a žít z minulosti, nebo se můžeme probrat z pětileté diskotéky a být opět táborem, který bude vybočovat z šedi české hokejové scény. Ideální příležitost k tomu máme již zítra, kdy na naší půdu zavítá rival z Jihlavy!

Jinak by to také mohlo dopadnout tak, že bude panovat atmosféra, jako v posledním domácím zápase s Porubou, tedy téměř žádná. Právě po tomto zápase se na internetu zvedla vlna rozličných názorů, které kolovaly napříč všemi možnými fóry nebo diskuzemi a i přesto, že převažovaly názory negativní, během následujících dní se podařilo prodat téměř všechny vstupenky do hostujícího sektoru na následující zápas na Lapači, kam se tedy z jihu Čech mělo vydat více jak 200 fanoušků.

Pro naši skupinu začíná výjezd lehce po desáté hodině sobotní, kdy od Budvar arény vyrážíme v počtu tří aut vstříc zasněženému Valašsku. Samotná cesta nenabízí po dlouhou dobu nic, co by vybočovalo z průměrného dění automobilového výjezdu, vše se mění až ve chvíli, kdy se ocitneme na nájezdu na dálnici D1, kterou před námi lemuje kolona, čítající možná několik kilometrů a hlavně představující dlouhé minuty čekání. Po vzoru seriálu z prostředí německých dálnic se za pomoci několika manévrů otáčíme do protisměru a uchylujeme k návratu cestou přes krásy vesnic v blízkosti Jihlavy. Po několika kilometrech strávených na polních cestách, na kterých potkáváme například i rekreační běžkaře, se zanedlouho opět ocitáme na nejdelším českém tankodromu, tentokrát již na úseku bez stojících kamiónů.

Vzrušení z jinak nezáživné cesty ve dvou pruzích pak už jen přináší kvalitní oběd a mírný hazard v podobě nákupu výherních losů na jedné z benzínek. Počáteční radost z výhry „sto litrů a následné návštěvy nevěstince“ se bohužel pro některé rozplývá se skutečnu výhrou dvou stovek, která alespoň z části kompenzuje zanechaný finanční obnos obsluze pumpy. O půl hodiny později už nás pak vítají metry sněhu a především cedule s nápisem „Vsetín“.

Po drobných problémech s parkováním, kdy zaparkovat v okolí Lapače je stejným problém, jako nalézt kvalitně oblečeného fanouška Vsetína na výjezdu, se konečně ocitáme před vstupem na legendární stadión, opředený několika ligovými tituly. Největší změnou oproti mé poslední návštěvě Lapače je fakt, že dnes nedisponujeme vlastním bufetem v sektoru, veškeré občerstvení tak pořizujeme v bufetu pod domácí tribunou. Pokud by dnes radikálněji smýšlející Ovcomrdi dostali choutky pozlobit přítomné jihočechy, příliš překážek by neměli.

Před začátkem zápasu si vyprodaný hostující sektor, dnes zdobený především kapesníkovou vlajkoslávou, vyslechne kromě zvučné hymny domácích také chorál o jebání Motoru (tato mechanofílie je vůbec oblíbená od Valašska až po Havířov), Motoráci kontrují prozpěvováním o tom, jaké že špindíry se to na Vsetíně vyskytují, padne také zmínka o zapalování Lapače. Podpora v prvních minutách je od dorazivších fanoušků z jihu Čech téměř příkladná a hostující hráči musí podporu v zádech cítit. Aktivita bohužel uvadá s prvním gólem domácích, který naopak nakopává valachy a na zimáku panuje nadprůměrná atmosféra, o kterou se stará téměř celá tribuna na stání.

Mírný útlum domácích přichází s obratem skóre ve prospěch Motoru, právě od chvíle, kdy na tabuli svítí skóre 1:2 je hlasový projev fanoušků v sektoru hostů nejhlasitější. Několikrát se příkladně využívají ruce, daří se protočit téměř celý repertoár, v tuto chvíli se dvoustovka hostů pere s velice hlasitou a početnou přesilou domácích vcelku statečně. O pauze tak mohou být dvě stovky jihočechů právem spokojeni a chléb se škvarkovou pomazánkou, zapíjený ucházejícím Staropramenem chutná o poznání více než po periodě první.

Situace na ledě a výrazně i na tribunách se mění v průběhu poslední části hry, kdy Vsetín dvěma slepenými góly otáčí stav zápasu a od této chvíle připomíná Lapač spíše včelí úl. Po třetím góle přichází opravdu neskutečný hukot, těžko vzpomínám, jestli jsem v rámci první ligy a vlastně i extraligy zažil větší rachot a zapojení drtivé části přítomných na zimáku. Těch bylo nakonec oficiálně nahlášeno necelých 4000, při pohledu na narvanou tribunu na stání i sezení je reálně číslo ale určitě mnohem vyšší. Domácí si naplno užívají obrat v zápase, směrem k sektoru hostů létají, především od kluků v neslušivých teplácích, urážlivé chorály, ten nyní už jen těžko kontruje valašské euforii, nárazová podpora je směřována především za vyrovnávacím gólem, ten však bohužel nepřichází.


Zápas tak končí výsledkem 3:2, hráči s okřídleným M na prsou tleskají pod sektorem svým fanouškům, ti jim v drtivé většině potlesk opětují, dnes jsme na obou frontách nepředvedli nic, za co bychom se měli stydět. Výkon fanoušků nebyl z říše fanatických, ani zdaleka se nevyrovnal tomu, čeho jsme byli schopni loni nebo předloni na jiných zimácích, v momentální situaci to ale beru jako to lepší, co tato sezóna prozatím nabídla.

Cestu zpět do královského města provází husté sněžení, neprohrnutá dálnice i silnice, spadané stromy na silnici a rychlost na tachometru, téměř nepřekračující hodnotu 100km/h. I přes místy arktické podmínky doráží všechny posádky úspěšně do svého cíle.

Ať žije Motor!

Sepsal: KZB

 

Zobrazit komentáře 7

 1. TB napsal:

  Pěkný report. Jen teda moc nerozumím tomu, odkud se vzala popisovaná rivalita Vsetín vs. Motor. Jsem sice fanda Vsetína, ale Motoráci v mých očích patřili vždy spíš k těm sympatičtějším fanouškovským táborům. Určitá rivalita je fajn, bez ní by byla 1. liga nudná, ale jak chorály o jebání Motoru, tak popěvky o špindírách ze Vsetína, mi přijdou zbytečné. Každopádně držím palce, ať se podaří fanouškovskou scénu v Budějovicích oživit.

 2. Anonym napsal:

  Pěkně napsané v sobotu to byl super hokej z obou stran doufám že ještě takove uvidíme hoši z budejek hlavy vzhůru a užívat si hokeje Vsetín

 3. puritán napsal:

  Můj pohled je takovej, že se zaspalo s jakýmsi „náborem“ mladých. Zaspalo se v době, kdy ten kotel šlapal. Momentální situace se bude napravovat jen těžko, pokud se neobjeví nějaká další skupina lidí, která to pozvedne, nebo se nevrátí naplno lidi, který stáli za zrodem toho všeho. Tradice ultras hokejové scény nemá na motoru takovou tradici, aby se podařilo držet laťku delší dobu, je to smutný, ale osobně si myslím, že pokud se v kotli nezačne scházet opět stará dobrá parta, skončí to u párku v držce, piva a občas nějaké píči směrem k rozhodčímu z řad stojících motorfans. Jo zapomněl jsem ještě na občasnej pozdrav hostujícímu kotli..Nicméně bych si moc přál, aby tento stav nenastal, abyste to hecli a vrátili se v plné síle na tribunu, pokusili se „vychovat“ své nástupce, kteří to potáhnou, až Vy kteří jste to rozjeli nebude už moct. Úpadek je tuhle sezónu na tribunách znát opravdu hodně, což je obrovská škoda, vzhledem k návratu klubové legendy. Přeju hodně síly nevysrat se na to úplně ;).

 4. k.m napsal:

  Zkusím přidat můj pohled (fanouška,který chodil ještě na federální ligu a do kotle naposledy před přestavbou haly) i když popravdě teď už příležitostného diváka. Atmosféru potažmo kotel tu zachrání jen postup do extraligy! 80% zápasů v základní části je nuda (hokej marnej,žádný rival na tribunách) osobně se ani nedivím,že to plno lidí už zas tak nebere i když ten pohled na kotel s Porubou byl opravdu k pláči! Každá další sezóna v této lize oživení jednoduše nepřinese(není kde brát) a půjde to dolů a dolů. A pokud koukneme na sportovní stránku,tak postup sportovní cestou se současným kádrem je utopie!

 5. Mladej napsal:

  Každé normální duši, co si toto přečetlo muselo, alespoň trochu pár věcí docvaknout. Je smutné pozorovat slušnou podporu na Vsetín a hrobové ticho proti Porubě…

  Spoustě lidem by také pomohlo trošičku ubrat svého egoismu, vykašlat se na nějaké bývalé, pomalu už zapomenuté křivdy a pokusit se stát společně za jediným cílem.

  Souhlasím s tebou.

 6. Seveřan napsal:

  Můžu ti to jenom podepsat. Taky mě mrzí, jak to teď v kotli vypadá. Mysleli jsme si , že už máme odsloužíno a předáme to mladým… A hle, on je tam jen jeden. Na druhou stranu jeden dobrej mladej v našem případě zastane 10(A všechna čest jemu, že má chuť to dělat)

  Myslím si, že vůle dělat chorea i je, ale chybí prachy. A některé píče na nás kydají toliko hnoje, že se nedivím, že lidi co vybírali se do toho tolik nehrnou.

  Ale já mám věřím, že ten recesistickej přístup ke kotli překlenem a zase to bude dobrý. I když víme, že to bude těžký.

 7. Patrik napsal:

  19.1 všichni na Slávii kolegové
  =M=

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*